Besplatni Hosting | Web Hosting | Zakup Domena | Supetar - Brac - Croatia | eRačun eposlovanje.hr | Mikrotik Web Shop | Croatia Holidays | Apartments Croatia

Земља страдања

Трећи део

Тек неколико година након оживљавања појединих манастира, неки од њих су опет оскрнављени, а монаштво протерано.
Прогон Срба који је трајо константно у периоду после другог светског рата достигао је свој врхунац на крају двадесетог века.
Исељавању Срба са простора Косова и Метохије највише је допринео комунистички режим на челу са председником Титом.


Након треће деценије од смрти Тита још увек постоји загонетка о томе ко је он заиста био.
Сигурно да је он највећи кривац за злочин над србима на Косову.


И само име Косово (Кос – црна птица) и Метохија ( од грчке речи Метох – црквено имање) потврђује да Косово припада Србима.
Данас Шиптари Косово називају - ''Косова'', а област Метохије ''Дугађини''. Сама реч Косово, на албанском језику нема никакво значење, као и остала имена градова на Косову и Метохији. Након доласка Кфора и Унмика на Косово 1999. године сва имена градова и улица на Косову и Метохији су преименована у албанска имена.

Земља страдања

Четврти део

Споменици српским јунацима попут споменика Кнеза Лазару у Гњилану, порушени су.
Срби бивају убијани на све могуће начине, рањавани или киднаповани, а њихове куће спаљиване. Данас се број убијених и несталих Срба на Косову од доласка Кфора мери хиљадама, број уништених верских (православних) објеката на стотине као и више дестина хиљада спаљених српских кућа.
Иако је бројност војника Кфора на Косову на почетку био око 50 000 војника и неколико хиљада полицајаца као и радници цивилне мисије, није помогло да се расветли ниједан од наведених злочина.
На Косову се убиство Србина не броји као злочин, већ на против убице деце и старих бивају награђивани као хероји.
Од доласка Кфора и Унмик цивилне мисије на Косову, струје нема довољно. Термолектраном у Обилићу руководе странци који произведену струју продају у суседне земље. Овакво катастрофално стање снабдевања електричном енергијом траје од 11. јуна 1999. године. Срби се налазе у најнижој групи по приоритету снабдевања.

Nastavak teksta Kosovskog boja1.

Тешко је поверовати да је до овакве погодбе могло доћи, а посебно збуњује сасвим сигуран податак да кнез никада није давао било какве оружане одреде Турцима као испомоћ. С друге стране Орбин овај догађај ставља у 1385. године, а већ 1389. године имамо Косовску битку тако да је тешко поверовати да су након склапања оваквог споразума (под условом да је стварно склопљен) кнез и султан за само четири године дошли у толико лош однос да су га морали битком решити. Овде је или Орбин нешто помешао или је неке догађаје преувеличао.

С друге стране и Босанци имају проблема са Турцима јер им ови у јесен 1386. године улазе у Хум и праве хаос, али се одмах и повлаче. Недуго потом, поново Турци покушавају са истим рецептом, али овај пут дочекује их војвода Влатко Вуковић са својим оклопницима и код Билеће на дан 27. августа 1388. страшно исече. "Кад је у време поменутог Твртка ушао у Босну турски капетан Шаин с осамнаест хиљада својих војника и почео палити целу земљу, дигоше се против њега војводе или, боље речено, капетани Тврткови, Влатко Вуковић и Радич Санковић. У првом окршају на Рудинама, а затим у Билећи, Турци су били разбијени, поражени и сасечени, а Босанци, којих је било око седам хиљада, имали су само незнатне губитке. Овај пораз је опаметио Турке, па су они убудуће били опрезнији, те нису тако лако упадали у ово краљевство или у друге крајеве под влашћу краља Твртка" (Мавро Орбин). На Босну, вероватно под утиском овог пораза, нису ишли неколико следећих година.


Осећајући надолазећу Турску плиму кнез Лазар се у то време трудио свим силама не би ли са најближим суседима одржао добре односе. Највећи проблем су му тада били свакако Угари, а поготово Жигмунд који је ојачао и добио жељу да се освети кнезу за то што је протеклих година пружао помоћ његовим противницима. Помало лакоумна кнежева политика из протеклих неколико година када се без преке потребе мешао у Угарске послове одједном је могла да се освети. Жигмунд је спремао озбиљну војну експедицију на кнеза и почетком 1389. године он пише: "Сазнали смо из поуздана извора, да су неверници краљевскога величанства Иваниш Хорват и Иван Палижна са својим друговима намислили да провале у краљевину Славонију и да јој нанесу што могу више штете. Пошто смо се ми управо спремили на акцију против Лазара, да га спречимо у нападима, нанесеним досад нашој држави,......". Међутим, у том моменту долази до изражаја кнежева опрезна природа јер један од његових зетова, мачвански бан Никола Горјански, успева да посредује и да до краја измири кнеза са Жигмундом. Било је сада више већ видљиво колико је била исправна кнежева породична политика када је својим многобројним ћеркама налазио мужеве међу истакнутом властелом околних земаља. Сам Жигмунд није могао ништа да одбије Николи Горјанском који га је толико задужио у борби за Угарски престо, која је још увек била у јеку.

 

У сваком случају Жигмунд одустаје од намераване експедиције и нешто касније се хвали у једном писму како је захваљујући мачванском бану Николи Горјанском "Лазара, кнеза Рашкога, пријатељством и горљивошћу повратио у крило нашег величанства да врши оне службе и даје оне обавезе на које се обавезао још за време краља Лудвига". Очигледно да је кнез Лазар поново прихватио вазалске обавезе према Угарској и да је то био онај разлог који је Жигмунда одвратио од напада. Међутим, велико је питање колика је била искреност кнежева у том моменту, тим више што су Турци били на границама, а он никако није смео да ризикује рат на два фронта. Било је много смисленије прихватити вазалске обавезе према Жигмунду, решити проблем са Турцима, а онда опет се отцепити од Угара. Тим својим потезом према Жигмунду успео је кнез да скине опасност са северних граница и да се у потпуности посвети ономе што је долазило са југа.

Ићи на страну "Kосовки бој наставак2" на страну садржај.

 

Погледај наставак Садржај


eRačuni eposlovanje.hr | Web Hosting | Zakup Domena | Supetar - Brac - Croatia | Mikrotik Web Shop | Croatia Holidays | Apartments Croatia